W okolicach Bielawy czekają na miłośników aktywnego wypoczynku m.in: największy podziemny obiekt projektu „Rise”-„Włodarz, prawdziwa gratka dla pasjonatów historii drugiej wojny światowej - Sztolnie Walimskie, Twierdza Srebnogórska czy Zamek Grodno i połozone pod nim Jezioro Bystrzyckie.

W regionie warto zobaczyć i odwiedzić:

0 km

Bielawa

Bielawa to kraina ciszy, spokoju i malowniczych krajobrazów. Jako miasto budzi emocje zarówno wśród tych, którzy tu mieszkają, pracują lub uczą się, jak również wśród tych, którzy ją odwiedzają. Miasto położone jest bowiem na wysokości od 280 do 345 m.n.p.m., a jego podstawowym atutem jest usytuowanie u podnóża najstarszych gór Europy – Gór Sowich.

Zobacz
1 km

Góry Sowie

GÓRY SOWIE zawsze należały do chętniej odwiedzanych pasm sudeckich. Liczba przybywających tu turystów nie może się równać z np. Karkonoszami, niemniej jednak spore wysokości, dochodzące do ponad 1000 metrów i dobra dostępność komunikacyjna skutkowały dość dużą popularnością. Również i dzisiaj stanowią, zarówno zimą jak i latem, atrakcyjny teren rekreacyjny dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej, narciarskiej, a nawet wodnej.

Zobacz
1 km

Strefa MTB Sudety

Strefa MTB Sudety to największy i najszybciej rozwijający się system górskich tras rowerowych w Polsce, który jest odpowiedzią na rosnący trend aktywnego spędzania czasu wolnego. Budowany jest od 2013 roku przez profesjonalny i zaangażowany zespół, który z rozmachem wprowadza nową jakość i rozwiązania, znane z najlepszych światowych regionów rowerowych.

Zobacz
5 km

Pałac w Pieszycach

Zamek Pieszycki, zwany Wersalem ślaska, jest największym zamkiem barokowym w tej części Polski. Patrząc na piękno tej perły architektury renesansowo–barokowej, turyści odczuwają podziw dla sztuki z ubiegłych stuleci, a rozmach budowy podnosi na sercu każdego zwiedzającego.

Zobacz
10 km

Wieża na Kalenicy w Górach Sowich

Kalenica (964 m n.p.m.) to trzeci pod względem wysokości szczyt w Górach Sowich. Stanowi ciekawą alternatywę dla "Wielkiej Sowy" pod względem wycieczki jednoniowej. Trasa prowadzi przez rezerwat „Bukowa Kalenica”. Na szczycie Kalenicy stoi stalowa wieża z której podziwiać można rozległą panoramę okolicy.

Zobacz
20 km

Muzeum Sztolni Walimskich, Podziemna trasa turystyczna w Walimiu

Sztolnie Walimskie to tzw. kompleks „Rzeczka”, jeden z siedmiu kompleksów „Riese” wybudowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w Górach Sowich. Budowa kompleksu „Riese” była jedną z największych militarnych inwestycji III Rzeszy, która nigdy nie została ukończona.

Zobacz
22 km

„Olbrzym” Centrum Muzealno - Turystyczne

Jedno z największych przedsięwzięć budowlano-górniczych II wojny światowej. W mocno pofałdowanych, zalesionych Górach Sowich zaczęły powstawać potężne, podziemne, odporne na bombardowanie pomieszczenia.

Zobacz
24 km

Twierdza Srebrnogórska - Pomnik Historii

Unikatowy obiekt w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej.

Zobacz
25 km

Zamek Grodno - Muzeum Regionalne

Średniowieczna warownia, której początki sięgają czasów Piastów Śląskich. W późniejszym okresie zamek został przebudowany na renesansową rezydencję. Dziś jest półruiną, gdzie zobaczyć możemy zarówno fragmenty średniowiecznych murów, jak i odrestaurowane sale książęce.

Zobacz
25 km

Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy

Ostatnia, główna, największa i najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera, budowana na Dolnym Śląsku. To najciekawszy i najdłuższy udostępniony do wiedzania kompleks wybudowany w Górach Sowich. Do pracy wykorzystywano tam robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Zobacz
25 km

Kościół Pokoju w Świdnicy

Największa, drewniana protestancka świątynia wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kościół powstał na mocy pokoju westfalskiego (stąd nazwa), kończącego wojnę trzydziestoletnią 1618-1648.

Zobacz
35 km

Zamek Książ w Wałbrzychu

Pierwszej pisemnej wzmianki o dzisiejszym Zamku Książ (po niem. Fürstenstein) poszukiwać można w latach 1288- 1292. W tych latach trwała budowa jednego z wielu zamków obronnych księcia świdnicko - jaworskiego Bolka I Surowego o ważnym znaczeniu strategicznym, który to obiekt wówczas uważano także za „klucz do Śląska”.

Zobacz
40 km

Park Miniatur w Kłodzku

Rozciągający się na powierzchni 20 tys.m² malowniczo położony obiekt, liczący obecnie ponad 30 miniatur (docelowo planowanych jest ponad 100 makiet),wzorowanych na słynnych budowlach z całego świata, a zwłaszcza Europy i Dolnego Śląska, w tym Kłodzka i okolic.

Zobacz
70 km

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Najdłuższa jaskinia całych Sudetów, położona w Masywie Śnieżnika, odkryta podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku. Korytarze jaskini pokryte są licznymi formami naciekowymi, takimi jak między innymi: stalaktyty, stalagmity czy stalagnaty, uważanymi za jedne z najciekawszych elementów szaty naciekowej w polskich jaskiniach.

Zobacz
90 km

Świątynia Wang w Karpaczu

Ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

Zobacz