Bielawa usytuowana jest u podnóża najstarszych gór Europy – Gór Sowich, co jest bez wątpienia jej największym turystycznym atutem. Góry Sowie to wspaniałe miejsce dla turystów lubiących piesze wędrówki. Jedno z niewielu, gdzie rozpościera się widok na całe Sudety od Pasma Jaseników na wschodzie do Gór Izerskich na zachodzie.

W Bielawie warto zobaczyć i odwiedzić:

Bielawa - wizytówka miasta

Bielawa to kraina ciszy, spokoju i malowniczych krajobrazów. Jako miasto budzi emocje zarówno wśród tych, którzy tu mieszkają, pracują lub uczą się, jak również wśród tych, którzy ją odwiedzają. Miasto położone jest bowiem na wysokości od 280 do 345 m.n.p.m., a jego podstawowym atutem jest usytuowanie u podnóża najstarszych gór Europy – Gór Sowich.

Zobacz

Góry Sowie

GÓRY SOWIE zawsze należały do chętniej odwiedzanych pasm sudeckich. Liczba przybywających tu turystów nie może się równać z np. Karkonoszami, niemniej jednak spore wysokości, dochodzące do ponad 1000 metrów i dobra dostępność komunikacyjna skutkowały dość dużą popularnością. Również i dzisiaj stanowią, zarówno zimą jak i latem, atrakcyjny teren rekreacyjny dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej, narciarskiej, a nawet wodnej.

Zobacz

Strefa MTB Sudety

Strefa MTB Sudety to największy i najszybciej rozwijający się system górskich tras rowerowych w Polsce, który jest odpowiedzią na rosnący trend aktywnego spędzania czasu wolnego. Budowany jest od 2013 roku przez profesjonalny i zaangażowany zespół, który z rozmachem wprowadza nową jakość i rozwiązania, znane z najlepszych światowych regionów rowerowych.

Zobacz

Wieża widokowa Kościoła NMP

Mierząca 101 metrów architektoniczna perła miasta i regionu, z niesamowitym punktem widokowym. Od podstawy do najwyżej położonego punktu widokowego prowadzi ponad 300 wachlarzowych schodów. Każdy, kto pokona ten dystans, będzie świadkiem wyjątkowych panoram, krajobrazów i pejzaży, które podziwiać można przez urządzenia teleoptyczne.

Zobacz

Trasa kajakowa i trakt linowy w Parku Miejskim

Park można podziwiać nie tylko z wysokości, ale także z wody, płynąc kajakiem lub rowerem wodnym. Jedną z atrakcji trasy kajakowej jest przepływanie pod „Mostem Zakochanych” oraz w pobliżu fontanny. Osoby lubiące dawkę adrenaliny mogą przejść traktem linowym, który zawieszony jest na znacznej wysokości i prowadzi przez dużą część parku. Na najmłodszych również czeka trakt linowy – położony na bezpiecznej wysokości oraz z wieloma atrakcjami – cieszy się dużym powodzeniem wśród dzieci.

Zobacz

Punkt widokowy "Koci Grzbiet"

Na urwistym zboczu "Kociego Grzbietu" (651 m.n.p.m.) w 2011 roku powstała platforma widokowa. Zobaczyć z niej można piękną panoramę Kotliny Dzierżoniowskiej ze Ślężą w tle oraz z przeciwnej strony Ciemny Jar i Kalenicę. Na trasie podziwiać można bogaty świat flory i fauny.

Zobacz

Wieża widokowa na Górze Parkowej

Góra Parkowa znajduje się w samym sercu miasta. Jej największymi atrakcjami są: wieża widokowa oraz wyciąg narciarski. Z wieży widokowej można podziwiać panoramę miasta i okolic. Natomiast 200-metrowy wyciąg narciarski "Krasnal" jest bardzo popularny podczas śnieżnej zimy, szczególnie wśród najmłodszych amatorów białego szaleństwa.

Zobacz

Rezerwat "Bukowa Kalenica"

"Bukowa Kalenica" obejmuje las oraz grunty leśne o łącznej powierzchni 28,78 ha, utworzony został dla ochrony wielu rzadkich gatunków roślin ochronnych oraz naturalnych zbiorowisk leśnych. Spotkać tu można m.in. wawrzynka wilczełyko, lilię złotogłów, ciemiężycę zieloną, śnieżycę wiosenną, naparstnice purpurową, czosnek niedźwiedzi, przenęt purpurowy oraz liczne gatunki mchów i paproci.

Zobacz

Łysa Góra

Przepięknie położone wzgórze majestatycznie, nad wschodnią częścią miasta. Roztacza się stąd wspaniała panorama Bielawy z widokiem na Góry Sowie. Razem z pobliskimi szczytami Gór Żmij i Dzikowiec cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników sportów ekstremalnych tj. paralotniarstwa, motokrosu i kolarstwa górskiego.

Zobacz

Pływalnia Aquarius

To tutaj odbywają się między innymi sportowe zajęcia lekcyjne dla dzieci i młodzieży, kursy nurkowania czy aquaerobik. Na terenie pływalni znajduje się też kabina termiczna na podczerwień (sauna bez pary) oraz sauna fińska. Pływalnia jest czynna codziennie od 6.00 do 22.00

Zobacz

Szkoła Leśna

Miłośników przyrody zapraszamy do odwiedzenia międzynarodowego ośrodka edukacji ekologicznej Szkoła Leśna. Placówka znajduje się w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Gór Sowich, a jej kształt i zastosowane przy budowie ekologiczne materiały, doskonale pasują do charakteru obiektu i otoczenia. Młodzi ekolodzy mają tutaj do dyspozycji nie tylko świetnie wyposażoną pracownię i laboratorium badawcze, ale także fascynujące elementy edukacyjne wokół szkoły.

Zobacz
5

Interaktywne Centrum Poszanowania Energii

Stara Przepompownia, czyli Interaktywne Centrum Poszanowania Energii to miejsce, które w nowatorski sposób prezentuje dzieciom, młodzieży i wszystkim odwiedzającym, procesy zachodzące przy powstawaniu energii. To właśnie tutaj z pomocą interesujących urządzeń jesteśmy świadkami niecodziennych doświadczeń z dziedziny fizyki i chemii.

Zobacz